Hoppa till huvudinnehåll

Delta på Forskarfredag!

Två heldagar dedikerade till forskning och inspirerande forskarmöten för elever på högstadiet och på gymnasiet. 

Mingla runt på Vattenhallen och träffa forskare som berättar om sin forskning i olika korta föreläsningar, eller häng med på Expedition Mundus (mer information kommer). Var också med och rösta på den bästa populärvetenskapliga forskningsbeskrivningen i vårt science slam! Den forskare publiken gillar bäst går vidare till Lunds ForskarGrandPrix. 

ForskarFredag drivs av organisationen Vetenskap och allmänhet med målet att skapa mötesplatser där forskare och allmänheten kan träffas och föra dialog om och skapa nyfikenhet kring forskning. 

Praktisk information

Datum: 24 och 25 september 2026 (torsdag och fredag)
Pass 1: kl 9.00-10.45 
Pass 2: kl 10.15-12.00
Pass 3: kl 13.00-14.45

I besöket ingår en valbar aktivitet och vårt science slam! Välj mellan aktivitet "Expedition Mundus" och miniföreläsningar. 

För: Elever på högstadiet och gymnasiet 
Plats: Vattenhallen Science Center, Lund

Tema 2026: Framtidens forskning (20-årsjubileum!)

Besöket är kostnadsfritt men kräver föranmälan.

Ballong med Forskarfredags logotyp i regnbågstrappan på Vattenhallen. Foto.

För högstadie- och gymnasieklasser

Delta under ett 1,5 h pass, kostnadsfritt den 24 eller 25 september!

 

Forskare i vit rock instruerar ett klassrum med barn. Bild hämtad från Forskarfredags hemsida.

Låna en forskare

Låna en forskare som möter klassen på plats eller digitalt, och berättar om sitt ämne och arbetet som forskare.

Illustration på konstiga gubbar och hyddor i landet Mundus.

Expedition Mundus

Ta hjälp av vetenskapliga metoder för att utforska en ny värld – planeten Mundus!

Bild ©De Jonge Akademie & De Praktijk.

Rund pin med texten "Jag är forskare" mot en neutral bakgrund. Foto.

För forskare

Delta under hela eller delar av dagen och inspirera en ung publik med din forskning! 

Vi firar också Forskarfredag i vår verksamhet på Campus Helsingborg!

Vattenhallen – Bokningsförfrågan ForskarFredag

Välkommen till ForskarFredag på Vattenhallen

*obligatoriska fält

Obs! när alla obligatoriska fält är ifyllda så kommer du till en sida som bekräftar att mejlet har gått iväg!

När du skickar e-post till Lunds universitet behandlar vi dina personuppgifter i enlighet med gällande lagstiftning. Mer om hur dina personuppgifter behandlas hittar du på Lunds universitets webbplats. (ny flik)



Samtycke är alltid frivilligt och du kan återkalla det genom att skicka ett mejl till kontakt@vattenhallen.lu.se