Personal

Monica Almqvist

Verksamhetschef 
Docent
monica.almqvist@bme.lth.se 
046-222 33 46 

Anna Agnemyr

Receptionist 
anna.agnemyr@vattenhallen.lu.se   

Anna S. Arnadottir

Planetarieansvarig 
Ph.D. Astronomi  
Lund Observatory hemsida (ny flik) 

Sara Ekberg

Ekonomiadministratör 
sara.ekberg@vattenhallen.lu.se 

Johan Gren

Biträdande föreståndare
Samverkansansvar
Ph.D. Geologi 
johan.gren@vattenhallen.lu.se 

Ulla Ki Harrysson

Webb & Information 
Interaktionsdesigner 
ulla_ki.harrysson@vattenhallen.lu.se   

Malin Larsson

Pedagog 
Ämneslärare ma/ke 
malin.larsson@vattenhallen.lu.se  

Rolf Niemann

Pedagog 
Ämneslärare ma/fy/teknik 
rolf.niemann@vattenhallen.lu.se  

Ida Rasmark

Pedagog 
Ämneslärare programmering/teknik/ma 
ida.rasmark@vattenhallen.lu.se 

Stefan Zamudio

Pedagog 
Ämneslärare ma/no 
stefan.zamudio@vattenhallen.lu.se  

Jens Ålebring

Ingenjör 
jens.alebring@vattenhallen.lu.se  

Lärare och forskare som medverkar

Görel Hedin

Professor
Institutionen för datavetenskap (ny flik)

Anders J Johansson

Universitetslektor 
Institutionen för Elektro- och informationsteknik (ny flik)

Karolina Pantazatou

Programmerare  
Institutionen för naturgeografi och ekosystemvetenskap (ny flik)

Anders Robertsson

Professor 
Institutionen för reglerteknik (ny flik)



Besöksadress

John Ericssons väg 1, Lund 

046 - 222 43 51

Postadress

Box 118

221 00 Lund

Fakturaadress

Lunds universitet

Vattenhallen Science Center/referens

Box 188

221 00 Lund
 

Organisationsnummer 
202100-3211 
 
VAT-nummer
SE202100321101

Sidansvarig: web@vattenhallen.lu.se | 2021-07-07