Vad händer i Vattenhallen
28
October
Lärarfortbildningsdagen LU 2022

Fredagen den 28 oktober 2022 (v43) erbjuder vi en fortbildningsdag för grundskole- och gymnasielärare, arrangerad av Lunds universitet och Vattenhallen Science Center i samarbete med Skånes kommuner FoU Skola.
Passa på att träffa forskare och kollegor, lära er mer om allt från de två nya forskningsanläggningarna till vårt energisystem, luftkvalité och smittspridning, och få idéer och inspiration till er undervisning. Fortbildningsdagen börjar kl. 09.00 och avslutas kl. 15.30, med lunch och lunchföredrag. Ni väljer en aktivitet för förmiddagen och en aktivitet för eftermiddagen. Ni kan även välja att vara med endast på för- eller eftermiddagen.
Detta årets ämnen är:
- Kom igång med programmering
- European Spallation Source, ESS
- Colours for solar energy – What combines colours and light?
- Framtidens energisystem - hur kommer det att se ut?
- Medicinsk strålningsfysik - strålbehandling i teori och praktik
- Partiklar och luftkvalitet
- Tvärvetenskaplig arkeologi och innovativ pedagogik vid Uppåkra Arkeologiska Center
- MAX IV - Shining Light on Global Challenges
- Jorden och klimatet
Läs mer och anmäl er på www.vattenhallen.lu.se/lararfortbildningsdag
Anmälan är öppen fram till den 9 oktober. Antal platser är begränsat i kurserna och fördelas efter den tidpunkten som anmälan har skett, så passa på att anmäla dig/er nu!
Välkomna att anmäla er!
Om händelsen
Tid:
2022-10-28 09:00
till
15:30
Plats
Vattenhallen Science Center
Kontakt
kontakt [at] vattenhallen [dot] lu [dot] se