Hoppa till huvudinnehåll
Glittrande hav med röd solnedgång. Foto från Unsplash.

Temadag för gymnasiet: Du är havet

Upptäck havets mysterier genom spännande experiment och kreativa workshops!

Temadagen Du är havet bygger på de sju grundprinciperna för att öka havsmedvetenhet framtagna av erfarna forskare och pedagoger inom det marina området.  

Vad händer under dagen? 

Vi dyker ner i havets fascinerande värld genom praktiska experiment: 

  • Utforska hur språngskikt fungerar och hur havsvatten kan binda koldioxid.
  • Se hur trålning påverkar fiskbeståndet.
  • Upptäck hur havslevande däggdjur håller sig varma. 
  • Bygg dina egna plankton och testa deras flytförmåga. 
  • Undersök livet i tångruskor och skapa egna algtavlor!  

 

Praktisk info

När? 6 maj 2025, kl. 9:00–11:15 eller 12:00–14:15 
Var? Science Center på Campus Helsingborg 
Vem? Gymnasieklasser
Besöket är gratis men föranmälan krävs. Använd formuläret längre ner på sidan för att anmäla din klass.  

Kontakt:  
Anna Lycknets 
campushbg@vattenhallen.lu.se eller 076-2938701 

Dagen är en del av projektet Havsmedvetet Skåne där spännande aktiviteter pågår runt om i regionen under våren och sommaren.  

Helsingborg - Temadag Du är havet

Bokningsförfrågan

*obligatoriska fält

Obs! när alla obligatoriska fält är ifyllda så kommer du till en sida som bekräftar att mejlet har gått iväg!

När du skickar e-post till Lunds universitet behandlar vi dina personuppgifter i enlighet med gällande lagstiftning. Mer om hur dina personuppgifter behandlas hittar du på Lunds universitets webbplats. (ny flik)



Samtycke är alltid frivilligt och du kan återkalla det genom att skicka ett mejl till kontakt@vattenhallen.lu.se